Hudobný odbor - hra na gitare - Marek Rajt

Od svojich šiestich rokov niekoľko hodín denne hrám na husliach, vďaka čomu som sa stal husľovým virtuózom a tiež hudobným pedagógom. Mojou špecialitou je prispôsobovanie klasickej hudby vlastnému rockovému štýlu, ktorá má nielen vystihovať moju osobnosť, ale hlavne byť zaujímavá pre súčasnú generáciu. Študoval som klasickú hudbu, ktorú považujem za matku všetkých hudobných žánrov.

 

Odborníci ma od môjho útleho veku označovali za zázračné dieťa a majstra hmatníka, keďže som ako osemročný zvládal náročné skladby od Nikolaja Rimskij-Korsakova, alebo Vittoria Montiho a získaval som prvé miesta na rôznych slovenských a európskych súťažiach. Ako desaťročný som stvárnil hlavnú detskú postavu vo filme Montiho Čardáš. Vydal som 3 albumy s ľudovou cimbalovou tvorbou (1996, 2001, 2009).

 

V roku 2015 som pokrstil a vydal svoj prvý sólový album Marco, ktorý je plný  najznámejších klasických a pop rockových hitov prerobených do môjho vlastného štýlu. O rok neskôr som vydal rockový štúdiový album Master of Violin. V roku  2017 mi vyšiel singel
s kontroverzným videoklipom na skladbu Summer, časť „Búrka“ z pera Antonia Vivaldiho „Štyri ročné obdobia.“

 

Za svoj najväčší úspech však považujem prevzatie platinovej platne spoločne s českým husľovým virtuózom Pavlom Šporclom v pražskej Lucerne. Majster Karel Gott dokonca uprednostnil náš koncert pred koncertom Tom-a Jones-a,  ktorý sa konal v tom istom čase. Mojím snom je ešte koncertovať s vážnou svetovou rockovou kapelou akou je AC/DC.

 

Rád pracujem s mladou generáciou a odovzdávam jej svoje skúsenosti. Svojimi vystúpeniami podporujem rôzne benefičné koncerty, ktoré sú venované deťom. Bývam častým hosťom televíznych talkshows nielen ako umelec, ale aj ako pedagóg. Študentov vzdelávam nenásilnou formou a som rád,  že im môžem ukázať, ako má klasické a moderné hudobné umenie k sebe blízko. Inšpirovať a motivovať mladých ľudí k hľadaniu nových vecí a prekračovaniu vlastných hraníc je fascinujúce.

 

Napriek tomu, že som mohol zostať a pôsobiť v Amerike, cítil som, že musím pozdvihnúť našu kultúru tu na Slovensku. Rád ľudí obdarovávam a hudba mi robí radosť a vnímam ju ako ozajstný dar. Ako huslista som veľa cestoval, spoznal som mnoho krajín, koncertoval som na zaoceánskej lodi, bol som v Amerike na hudobných kurzoch a pracoval prevažne v zahraničí. Dalo mi to komplexnejší názor na hudbu a pomohlo mi to rozšíriť hudobné vnímanie. 

Zdieľať príspevok:

Share on facebook
Share on google
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email